Başka duâ bilmez misin? Uyeols10
 Başka duâ bilmez misin? Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  DostDost  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
En iyi yollayıcılar
SlyTrans
 Başka duâ bilmez misin? Vote_lcap Başka duâ bilmez misin? Voting_bar Başka duâ bilmez misin? Vote_rcap 
SoLcieR
 Başka duâ bilmez misin? Vote_lcap Başka duâ bilmez misin? Voting_bar Başka duâ bilmez misin? Vote_rcap 
letsqo
TheBar
σgυzнαη
Buqs
MehTeVaS
ForumPvpciler
Wandetta
veysel001

Başka duâ bilmez misin?

YazarMesaj
SlyTrans
Patron
Patron
SlyTrans

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 291
              Nerden Nerden : Gökten
Kayıt Tarihi Kayıt Tarihi : 03/05/10
Yaş Yaş : 28
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek
Takım Takım :  Başka duâ bilmez misin? E4e3b5716ebbcc5ab03bdda458ae56b0

Başka duâ bilmez misin? Empty
MesajKonu: Başka duâ bilmez misin?    Başka duâ bilmez misin? EmptyPaz Eyl. 19, 2010 4:30 am

Başka duâ bilmez misin?
Bir şahıs, Harem-i Şerîfin kapısında, Ey doğrulara yardım eden, haramlardan kaçınanları koruyan Allâhım! diyerek hep aynı duâyı okuyordu Ona, Sen başka duâ bilmez misin? dediler O şöyle açıkladı, bu duâyı tekrar etme sebebini:

Ben Beyt-i Şerîfi tavâf ederken ayağıma takılan bir şeyi eğilip aldım Bir de baktım ki, içinde bin altın bulunan bir kese Şeytanımla îmânım mücâdeleye tutuştular Bin altın çok para, senin bütün ihtiyaçlarını karşılar dedi şeytanım Îmânım ise, Bu haramdır, boşuna saklama; sahibini bul, teslim et! dedi Ben böyle mücâdele içinde iken, birinin sesi duyuldu:Kaynakwh: Başka duâ bilmez misin?

Burada, içinde bin altınım bulunan kesem kaybolmuştur Kim buldu ise getirsin, ona otuz altın müjde vereyim!

Bin haramdan otuz helâl hayırlıdır, diyerek keseyi sahibine teslim ettim O da bana otuz altın verdi Bunu alıp bakırcılar çarşısında gezerken, bir Arap kölenin bu paraya satıldığını görünce, hemen satın aldım Bir müddet sonra bu kölenin yanına bir kısım Araplar gelip gizlice konuşmaya başladılar Köleden ne konuştuklarını sordum Saklamayıp aynen anlattı:Kaynakwh: Başka duâ bilmez misin?

Ben Mağrip sultânının oğluyum Babam, Habeş melikiyle cenk edip savaşı kaybetti Beni de esir alıp buralarda sattılar Babam bunları göndermiş, elli bin altın da vermiş ki, beni satın alıp götürsünler Sen bana çok iyilik ettin, kendi evlâdın gibi baktın Bundan dolayı memnun kaldım Bunlar beni satın alacaklar; sakın az altına râzı olma, elli bin altına sat beni

Dediği gibi oldu Elli bin altına sattım köleyi Bu kadar büyük sermaye ile bir kısım mallar alıp Bağdata gittim Orada açtığım dükkânda mallarımı satıyordum Bir tanıdığım gelip, Meşhur bir tüccar dostum vefât etti, ay gibi güzel kızcağızı yalnız kaldı Gel bunu sana alalım dedi Ben de kabul ettim Kızın, çehiz olarak getirdiği birtakım tabakların üzerinde içi altın dolu keseler vardı Hepsinin üzerinde de biner altın yazılı iken, birinde dokuz yüz yetmiş altın yazılı idi Bunun sebebini sorduğumda kızcağız dediki:

Babam bu keseyi Harem-i Şerifte kaybetmiş Bulan bir helâlzâde keseyi iâde edince, otuz altını ona müjde olarak vermiş, ondan geriye kalanlardır bu kesedeki altınlar

Bunun üzerine ben Allâha hamd ve şükürlerde bulundum; bunlar hep doğruluğun, iyiliğin bereketi, diyerek hâdiseyi kızcağıza anlattım Sürur ve saâdetimiz daha da perçinlenmiş oldu! (Nevâdir-i Süheylî, Sayfa: 280-81)

Evet, enteresan bir hâdise Doğruluk ve dürüstlüğün neticesini göstermesi bakımından verdiği mesaj oldukça mühim Kaldı ki bu, sadece dünyadaki semeresi Âhiretteki karşılığı ise, ebedî bir saâdet Rabbimiz cümlemizi, îmânımızın sesine kulak vererek sadâkat ve istikametten ayırmasın Âmîn
http://pvpciler.net.tc

Başka duâ bilmez misin?
1 sayfadaki 1 sayfası